Rozhovory
KRISTÝNA GRASLOVÁ (mažoretky)
Představ se nám, odkud pocházíš, co studuješ, jaké jsou tvé zájmy?
Jmenuji se Kristýna Graslová, je mi 21 let a pocházím z Postoloprt. Prvním rokem studuji Fyzioterapii na VŠ v Ústí nad Labem. Mezi mé největší zájmy patří tanec a mažoretky bezkonkurenčně. Ráda běhám, cvičím, čtu.
Ve zkratce nám popiš, kdy jsi se začala mažoretkám věnovat, kdo byl nebo je tvůj trenér, kdo tě k mažoretkám přivedl a jaké byly tvé začátky?
V roce 2003 se u nás v Postoloprtech otevřel nábor do Postoloprtských mažoretek pod vedením Lenky Kindlové a Evy Lossové. Tak mě a mou sestru mamka přihlásila a šli jsme na první trénink. V tu dobu mi bylo 6let a byla jsem tam nejmenší. Začátky byly těžké pro mojí trpělivost a byla jsem trochu vztekloun, když mi něco hned nešlo nebo to nebylo perfektní. Mým největším zážitkem bylo, když jsme s holkami hlasovaly, která z nás bude kapitánka. Nikdo mě nevolil…ale vedoucí vybrali MĚ! Dostala jsem funkci, tak jsem jí brala vážně a svědomitě.. prostě jsem byla důležitá :D
Co tě na mažoretkách nejvíce baví, ale i nebaví?
Na mažoretkách se mi nejvíce líbí různorodost pohybu. Není to jen o pochodu, baví mě kombinovat a vymýšlet taneční kroky a kombinace do sestav a spojit to s hůlkou. Hodně k tomu přispěl twirling, který se rozrůstá a dělá klasickou mažoretku o něco těžší a zábavnější, jak pro mažoretku, tak pro diváka. Soutěžím i v twirlingu od roku 2012, který mě nadchnul hned od začátku, díky propojení tance a hůlky.
Jaké disciplíny tě nejvíce baví a proč?
Klasická mažoretka je pro mě srdeční záležitost. Nejvíce mě baví rytmické taneční twirlingové sólo, sice obtížnost hůlky není moje silná stránka, ale ta radost z tance tam je vždycky :)
Jak často trénuješ (solo, duo, skupina) a jak tréninky probíhají?
Tréninky sól a duí mám 2x týdně a k tomu se skupinou jednou týdně. Pro mě teď tréninky probíhají z trenérské pozice, takže na svoje sólíčko tolik času nemám. Naše tréninky probíhají velice intenzivně, hlavě pro mě, abych stihla vystřídat všechny holky a postavit sestavy, takže do Vánoc ze sebe chrlím nápady o stošest. Před soutěží tréninky prodlužujeme a přidáváme, aby bylo vše perfektní :).
Nejenom že sama závodíš, ale předáváš své zkušenosti dál, jak jsi v tomto směru úspěšná?
Své mažoretké zkušenosti předávám už 5 let a úspěchů bylo mnoho. Učím hlavně klasickou mažoretku sola a dua. Mám několik Mistrů a všichni jsme se vždy probojovali na MČR do Ronova, což je pro mě největší úspěch a jsem na holky strašně moc pyšná. Některé holky si oblíbily i twirling, tak se snažím jim předat to nejlepší a pár úspěchů se nám také podařilo.
Jak vzpomínáš na svůj první úspěch?
Mým prvním největším úspěchem byl Mistr ČR 2013 v duu s Nikolou Sakovou. Bylo to neskutečné, opravdu nečekané a stát společně s ostatními Mistry vepředu před všemi, když hrála hymna, nepopsatelné. Každé mažoretce přeji, aby si to někdy zažila:). V tom samém roce jsem měla svůj první trenérský úspěch, když se staly Miluška s Kájou Mistryněmi Čech v duu v dětské kategorii.
Co tě čeká v roce 2018?
V tomto roce se připravujeme na NŠ mažoretek sól a duí a v druhé polovině roku se opět chystám se svými svěřenci na Twirlingový pohár.
Kde se vidíš za 10 let?
Chtěla bych mít svůj vlastní soubor, mažoretkový tým, kde bych dál předávala své zkušenosti, dovednosti a taneční průpravu, která je k tomuto sportu velmi důležitá. Jinak doufám, že budu i úspěšnou fyzioterapeutkou.
Máš nějaké motto, kterým se řídíš?
Naděje umírá poslední!
Vyjmenuj tvé největší úspěchy od začátku do konce 2017:
Sólo: klasická mažoretka – Mistr ČR
twirling - 1.místo RTS
Duo: klasická mažoretka – Mistr ČR
Skupina: Mistři ČR (seniorky)
Mistři Evropy (traditional corps senior)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VOJTĚCH SLEZÁK (twirling)
Co je pro tebe twirling?
Twirling je pro mě úprkem od všech starostí, problémů. Nazval bych ho očistou mojí duše. Kdykoliv, když vezmu hůlku do ruky, ocitnu se ve svém světě a svém živlu a to i nyní z pozice trenéra. Twirling pro mě je a vždy bude obrovskou vášní a tím nejúžasnějším a nejrůznorodějším druhem sportu a tance vůbec.
Kdy a jak jsi objevil twirling?
Poprvé jsem twirling objevil a zahlédl na kanále Youtube, kde jsem začal sledovat twirlery z celého světa. Byl jsem naprosto okouzlený tímto sportem a začal se o něj více zajímat. To tehdy bylo ještě v období, kdy jsem se věnoval mažoretkovému sportu jako kroužku. K twirlingu, jsem se dopracoval po delší době, kdy jsem začal startovat se solovou disciplínou na Mistrovství Čech v klasické mažoretce, kdy jsem se probojoval s titulem II. Vicemistra Čech na Mistrovství ČR, kde jsem byl upozorněn, že soutěžím s twirlingovou choreografií v disciplíně klasická mažoretka a bylo mi uděleno doporučení pro start na Mistrovství ČR v twirlingu. Byl to tehdy první rok rozdělení těchto dvou disciplín.
Co tě na twirlingu nejvíc zaujalo?
Rozmanitost tohoto sportu mě zaujala určitě nejvíc. Twirling obsahuje spoustu druhů tance a pohybu v jednom. Bylo to něco nového a zajímavého, co jsem do té doby neznal a nikdy neviděl. Zkrátka „láska na první pohled“ :D.
V jakých disciplínách jsi soutěžil?
Začínal jsem tehdy v disciplíně duo s hůlkou a rekvizitami, kde se twirling začal projevovat. Co se týče twirlingových disciplín první začátky v disciplíně Rytmické taneční solo, Rytmické taneční duo, později na to jsem začal startovat i se solem 1 hůlka a solo 2 hůlky. V poslední řadě duo na povinnou hudbu s Veronikou Kadlecovou z Českých Budějovic.
Jaká disciplína tě nejvíce bavila?
Rytmické taneční solo byla disciplína, která mě bavila nejvíce. Myslím si, že to bylo zapříčiněno využitím spousty tanečních prvků v kombinaci s hůlkou a také emočním vyjádřením, které se dalo v choreografii projevit. Všechny disciplíny, ale mají něco do sebe a každá je něčím krásná, proto jsem většinou startoval minimálně ve třech disciplínách v sezóně, nešlo si vybrat pouze jednu.
Co pro tebe bylo na twirlingu nejtěžší?
Nejtěžší byly začátky, kdy jsem jako kluk začal s tímto sportem. Pro většinu mých vrstevníků to byly mažoretky a nedokázali se smířit s tím, že by se kluk něčemu takovému mohl věnovat. Já byl vytrvalý a od twirlingu neodešel, i když občas to bylo vážně velice těžké. Dnes mě i ti co se smáli, fandí, uznávají, obdivují a zajímají se o to, čemu se věnuji.
Kolik hodin denně / týdně jsi trénoval?
Trénoval jsem denně několik hodin. Ať už to bylo venku, doma nebo v tělocvičně, nepustil jsem hůlku z ruky. Dokonce i na dovolenou jsem si vozil hůlku a trénoval i tam. Řekl bych téměř permanentně, zaplnil jsem trénováním veškerou volnou chvíli, kterou jsem měl.
Jak vypadal tvůj trénink?
Můj trénink se skládal z rozcvičky a následného trénování prvků a poté choreografií. Nikdy jsem neměl trenéra, tudíž to pro mě bylo náročnější. Mým trenérem byl můj táta, který mě v tomto sportu neuvěřitelným způsobem podporoval.
Kde vidíš svou osobu v budoucnosti co se twirlingu týče?
Těžko říct. Moc rád bych se twirlingu věnoval z pohledu porotce na oficiálních mistrovstvích svazu NBTA a mezinárodního porotce, ale také založení svého vlastního twirlingového klubu, kde bych mohl své zkušenosti předávat dál nejen skrze semináře a školení a přímo svým svěřencům. Uvidíme, co budoucnost přinese.
Jak často učíš ostatní a předáváš své zkušenosti dál?
Každý víkend jezdím školit do jiného koutu ČR a předávám své zkušenosti dál jiným týmům. Semináře a školení, které pořádám, mi vždy vykouzlí úsměv na tváři a dodá spoustu síly a pozitivní energie. Mimo jiné jsem začal trénovat svoji první svěřenkyni Natálii Zrnovskou, které se věnuji denně a pracujeme na technice těla, hůlky, posilování, tanci a choreografiích, které připravujeme na mistrovství.
Který prvek je pro tebe nejtěžší a proč?
Nejtěžším prvkem se pro mě momentálně stal téměř každý, jelikož mám spoustu zdravotních problémů, vždy se ale překonám a na vystoupení či exhibici zapomenu na všechny zábrany a dělám to, co mě baví. Nedokážu si představit, že bych přestal úplně. V období, kdy mi to zdravotní stav dovolil, to byl samozřejmě trojitý „šmetrling“ neboli triple illusion, ten se mi povedl chytit pouze jednou.
Který prvek je tvůj nejoblíbenější?
Nejoblíbenějším tanečním prvkem, který často využívám v choreografiích je zřejmě kotoul vzad se stojkou na rameni. Je to velice efektní prvek, který oživí každou choreografii a navíc vypadá velice náročně. A co se týče prvku s hůlkou, tuto příčku u mě drží rollsy ať už jsou jakékoliv.
Co tě teď čeká?
Momentálně připravuji svoji svěřenkyni na Národní pohár třídy B a C, konající se v Lomnici nad Popelkou, jinak to jsou školení pro jiné týmy z celé České republiky. Můj kalendář je téměř plný až do nového roku. Je to velice náročné skloubit se studiem a jinými aktivitami, ale twirling je vášeň, kterou si nesu v srdci a obětuji pro tento sport všechen čas.
ÚSPĚCHY:
2016
- Cena za nejlepší choreografii roku 2016 duo (+Veronika Kadlecová, ČB)
- Cena za nejlepší choreografii roku 2016 solo
- 4. místo solo 2 hůlky na ME
- 5. místo solo 1 hůlka na ME
- 6. místo rytmické taneční solo na ME
- 8. místo duo na povinnou hudbu (+ Veronika Kadlecová ČB)
2015
- Mistr Čech, ČR a I. Vicemistr Evropy duo rekvizity (+ Veronika Kadlecová, ČB)
- 10.místo solo 2 hůlky na MS
- 11.místo solo 1 hůlka na MS
- 13.místo taneční solo na MS
2014
- 5.místo na ME solo 2 hůlky, 8.místo solo 1 hůlka
2013
- 4.místo na ME duo rekvizity (+ Veronika Bartůňková, Hrádek n. Nisou)
- 9.místo solo 1 hůlka
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
EVA BERANOVÁ (twirling)
Co je pro tebe twirling?
Twirling je pro mě ten nejúžasnější sport, díky kterému mám možnost objevovat nové země, poznávat nové lidi, jenž mi budou nejen soupeři, ale také kamarády.
Kdy a jak jsi objevila twirling?
Slovo twirling jsem poprvé slyšela před čtyřmi lety. Bylo to na mažoretkovém táboře, kde se mi vymýšlelo nové mažoretkové solo. Přijela nás navštívit lektorka Lucie Jana Matoušková z Oskarek Ostrov, která řekla mým rodičům, že jsem velmi talentovaná a plná energie, a že bych měla twirling zkusit.
Co tě na twirlingu nejvíc zaujalo?
Na twirlingu mě nejvíce zaujala ladnost pohybu a kombinace tance s twirlingovou hůlkou, která vypadá tak lehce, ale přitom za tím stojí mnoho práce a trpělivosti.
V jakých disciplínách soutěžíš?
V současné době soutěžím v solových disciplínách - solo 1 hůlka, solo 2 hůlky a rytmické taneční solo. Letos jsem soutěžila i v povinném duu. V letech 2014 až 2016 jsem byla součástí twirlingového teamu.
Jaká disciplína tě nejvíce baví?
Jedna z mých nejoblíbenějších disciplín je rytmické taneční solo, protože mohu předvést více gymnastiky a vyjádřit své pocity k dané hudbě.
Co je pro tebe na twirlingu nejtěžší?
Na twirlingu je pro mě nejtěžší kombinace těla a hůlky, neboť si musím dávat pozor, abych v prvcích neměla zástavu hůlky. U některých cviků je také náročné udržet stejnou rychlost hůlky, nezpomalovat.
Kolik hodin denně / týdně trénuješ?
Délka mých tréninků samozřejmě závisí na škole, která je pro mě také důležitá. Je těžké říci, kolik hodin denně trénuji. Jen co přijdu ze školy domů, hůlka už je v ruce. Je součástí mého JÁ. Cvičím doma (občas něco rozbiji - třeba lustr), na zahradě, na hřišti... v tělocvičně. Vlastně vše se točí kolem školy a mého trénování. Na nic jiného nemám čas.
Jak vypadá tvůj trénink?
Můj trénink začíná rozcvičkou - zahřátí těla, protažení, posilování....pak přijdou na řadu základní prvky s hůlkou. Postupně přicházejí náročnější cviky a "mé" choreografie. Trénink v tělocvičně zakončím protažením a doma pořádnou sprchou.
Kde vidíš svou osobu v budoucnosti co se twirlingu týče?
Mým cílem je neustále se zlepšovat a dosahovat lepších a lepších výsledků. Své zkušenosti bych jednou chtěla někomu předávat, třeba jako trenér. Twirling je nádherný sport, proto si přeji, aby se v naší zemi neustále rozvíjel a věnovalo se mu více dětí.
Jak často učíš ostatní a předáváš své zkušenosti dál?
Moc možností k předávání svých zkušeností nemám. Momentálně žiji v zemi, kde twirling moc rozšířený není. Snažím se však pomáhat své sestře Elišce. Vymýšlím ji choreografie na solo 1 hůlka, učím ji nové prvky. Společně pak trénujeme a vzájemně se podporujeme.
Který prvek je pro tebe nejtěžší a proč?
Nejtěžším cvikem je pro mě otočka a tři podmetenky - je těžké vyhodit tak vysoko a ještě pod výhozem udělat pohyb rychle a kvalitně. Vypadá to lehce, ale není. Někdy mám i strach, že trefím strop, hůlka se odrazí a zraní mě.
Který prvek je tvůj nejoblíbenější?
Mým nejoblíbenějším cvikem jsou pampy - můžu vymýšlet nové a nové kombinace, které potom využívám ve svých solech. Mám ráda variabilitu.
Co tě teď čeká?
Nyní se připravuji na Mistrovství České republiky. Budu doufat, že se umístím do 3 místa a pojedu na Mistrovství Světa do Norska, kde budu soutěžit i s reprezentací USA.
ÚSPĚCHY:
2017
- 4x mistryně ČR a 2x cena za nejlepší choreografie
- 2., 3., 6. a 7. místo na Mistrovství Evropy
2016
- 3x mistryně ČR a 1x vicemistryně ČR
- 2x 6. místo na Mistrovství Evropy
- Cena nejlepší reprezentant ČR
2015
- 4x mistryně ČR
- 5. a 8. místo na Mistrovství Světa
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
VERONIKA KADLECOVÁ (twirling)
Co je pro tebe twirling?
Twirling je pro mne úplně všechno. Někdy až okolí „štvu“, protože často nedokážu mluvit o ničem jiném, neexistuje pro mne den bez twirlingu a stejně tak ani neznám pojem „volný čas“. Asi nedokážu slovy popsat, jak moc je pro mne twirling důležitý.
Kdy a jak jsi objevila twirling?
V pěti letech jsem začala dělat mažoretky a hned ten rok jsem jela na svou první soutěž se skupinou. V roce 2007 jsem šla své první sólo. Ten rok jsem překonala sama sebe, protože jsem se do té doby hodně styděla. Má první trenérka, paní Kolafová, se na mě jednou na tréninku dívala, když jsem si cosi cvičila v rohu tělocvičny, zatímco ostatní holky měly pauzu, a zeptala se, jestli bych nechtěla zkusit sólo. Tak začala má sólová kariéra a jsem nesmírně vděčná, že jsem byla nasměrována zrovna tímto směrem. Bez ní bych dnes nebyla tam, kde jsem a přišla bych o všechny zážitky a cenné životní zkušenosti. Mé první sólo byl jakýsi mix mezi mažoretkami a twirlingem, protože se to v tom roce lámalo a do ČR se dostal právě twirling. Začala jsem trénovat s paní Christine Bel z Francie, která twirling v České republice založila, a stala se mou „twirlingovou mamkou“. Ona mě naučila správné a čisté technice hůlky, z čehož dnes těžím. U mých začátků stál i člověk, kterému jsem také moc vděčná, a to byl pan Tomáš Stavěl – on byl ten, kdo se mě cestou z mého prvního mistrovství Evropy v twirlingu ptal, jestli bych nechtěla zkusit sólo 1 hůlku. Tehdy jsem vůbec netušila, o čem mluví, byla to pro ČR nová disciplína. Dnes je to má nejoblíbenější. Možná to málokdo ví, ale na mou první mezinárodní soutěž mi sestavovala choreografii pro rytmické taneční sólo Míša Holmanová.
Co tě na twirlingu nejvíc zaujalo?
Dodnes mne na twirlingu nesmírně fascinuje kontrastní kombinace elegance a velké dřiny, kterou vidí málokdo, a ještě méně lidí ji dokáže patřičně ocenit. Vždy se mi líbilo, když měli twirleři originální kostýmy, krásné účesy a zajímavé líčení.
V jakých disciplínách soutěžíš?
Dnes soutěžím již pouze v sólových disciplínách. Sólo 1 hůlka, 2 hůlky, rytmické taneční sólo a Solo Show Twirl (sólo s rekvizitami) – řadí se sice na mažoretkové ME, ale choreografie jsou čistě twirlingové.
Jaká disciplína tě nejvíce baví?
Mou nejoblíbenější disciplínou je sólo 1 hůlka. Osobně preferuji technické disciplíny.
Co je pro tebe na twirlingu nejtěžší?
Nejtěžší je určitě ta psychická stránka. Každý závodník by měl trénovat nejen tělo, ale i mozek, protože mnohdy hraje mozek tu nejdůležitější roli. Můžeme roky dřít, ale přijde ten moment, kdy máme ukázat druhým, na čem jsme pracovali, a právě v tuto chvíli je nejdůležitější ovládnout svou psychiku, nenechat se převálcovat nervy, nejistotou a pochybnostmi. V takových chvílích je každá podpora od okolí velkou pomocí. Když v nás někdo věří, dokážeme víc
Kolik hodin denně / týdně trénuješ?
Nemám striktně dáno, kolik hodin denně musím trénovat. S věkem rostou povinnosti, a tak se snažím skloubit twirling se studiem náročného dvouoboru na univerzitě. Trénuji tehdy, když nejsem ve škole a neležím v učení, takže se dá říct, že mimo školu pořád. Co to jde, mám hůlku v ruce. Častěji trénuji o víkendech – jak sama, tak s trenérem Pascalem Dumasem z Francie. Zvládneme i 18 hodin tréninku za víkend. Volný čas pro mě neexistuje, nemám čas na kamarády a o příteli ani nemluvím..
Jak vypadá tvůj trénink?
Před každým tréninkem twirlingu je nejdůležitější správná rozcvička. Tady je to hodně individuální, někdo potřebuje rozcvičku důkladnější, někomu stačí se pár minut protáhnout a „hotovo“. Lepší je nic nepodcenit, pár úrazů jsem už měla, a tak jsem se poučila. První půlhodinu věnuji zahřátí svalů, posilování, strečinku, provazům, podmetenkám, začala jsem také cvičit jógu, která mi hodně pomohla a zlepšení na sobě cítím. Potom přijde řada na hůlku. Nejprve flipy, všechen kontaktní materiál, rollsy, sestavy z choreografií a potom výhozy. 50x každý výhoz ze sól, počítám si, kolikrát jsem chytla a sleduji pokroky. Domů se většinou plazím po čtyřech naprosto vyčerpaná, ale stojí to za to. Jsem hodně sebekritická a když mi něco nejde, hodně mě to štve :D
Kde vidíš svou osobu v budoucnosti co se twirlingu týče?
Ještě bych chtěla pár let odzávodit a až položím hůlku „na poličku“, chtěla bych se věnovat trénování a porotcování. S obojím už jsem zlehka začala, abych nasbírala zkušenosti, které jsou potřebné, a v budoucnu bych se tomu ráda věnovala naplno. To je dle mého názoru správný krok, jak zůstat v tom našem twirlingovém světě. Rozhodně vím, že až skončím se soutěžením, nikdy neskončím s twirlingem. Je to vášeň a ta se těžko ruší.
Jak často učíš ostatní a předáváš své zkušenosti dál?
Poměrně často jezdím na různé semináře a také trénuji vlastní twirlingovou skupinu v Českých Budějovicích. Neumím říkat ne, to je jedna věc a druhá - předávání zkušeností mladší generaci mě hodně obohacuje. Člověk získá hromadu zkušeností i do života, z hodně věcí se poučí a hlavně, dělá to, co miluje.
Který prvek je pro tebe nejtěžší a proč?
Celý život se vyrovnávám se svým handicapem. Nenarodila jsem se zdravá, jako ostatní děti. Ve třech měsících jsem absolvovala náročnou operaci a doktoři tehdy řekli mamce, že nikdy nebudu chodit. To je samozřejmě to nejhorší, co může rodič slyšet. Mám zkrácenou achillovku, pravou nohu mám kratší a celkově slabší, protože jsem ji měla první půlrok života v sádře, tudíž se nevyvíjela tak, jako ta druhá. Celý život tedy překonávám sama sebe a bojuji se sebou, v twirlingu to je například dvojitá podmetenka, která jiným nedělá problémy, ale pro mě je obtížné udržet stabilitu na jedné noze, a to zrovna na té nemocné. Není povzbuzující, když mi to okolí pořád připomíná, protože mi připomíná i můj životní problém, ale já se nevzdám a nikdy na tom nepřestanu pracovat. Když se lékaři dozvěděli, že sportuji a jakých výsledků dosahuji, rozhodli se o mně napsat v knize, jako o zázračné pacientce, jako o jedné z tisíce. To je možná i můj největší životní úspěch.
Který prvek je tvůj nejoblíbenější?
Nejraději mám beze sporu rollsy. A to z toho důvodu, že existuje obrovské množství kombinací a tolik výkonnostních úrovní, že se vlastně pořád máte čemu učit a pořád je kam se vyvíjet, to je skvělé. Baví mě také vymýšlet si vlastní kombinace a novinky.
Co tě teď čeká?
Nyní se připravuji na nejvyšší twirlingovou soutěž v ČR – Mistrovství České republiky v twirlingu NBTA, kde se pokusím „vymáčknout“ ze sebe maximum a zabojovat o nominace na mistrovství světa do Norska. Také plánuji zúčastnit se soutěží WBTF – a to nejen jako soutěžící, ale i jako trenér malých talentů.
ÚSPĚCHY:
2017
- Mistr Evropy Solo Show Twirl NBTA
- 1. místo na Světovém poháru WBTF (Sólo 1 hůlka B)
- Mistr ČR Solo Show Twirl
- Mistr ČR Sólo 1 hůlka
- Mistr ČR Sólo 2 hůlky
- Mistr ČR Rytmické taneční sólo
- Mistr ČR Duo
2016
- Mistr Evropy Solo Show Twirl
- Mistr Evropy Duo Show Twirl
- Mistr ČR Solo Show Twirl
- Mistr ČR Duo Show Twirl
- Mistr ČR Duo + cena za nejlepší choreografii
- 1. místo Sólo 2 hůlky
2015
- Vicemistr Evropy Solo Show Twirl
- Vicemistr Evropy Duo Show Twirl
- Mistr ČR Solo Show Twirl
- Mistr ČR Duo Show Twirl
- 1. místo Sólo 2 hůlky
- 1. místo Duo
2014
- Miss mažoretka NBTA ČR + cena odborné poroty
- Mistr Evropy Solo Show Twirl
- Vítěz Karlovarské růže – nejlepší skladba v Grand Hotelu Pupp
- Mistr ČR Solo Show Twirl
- Mistr ČR Sólo 1 hůlka
- Mistr ČR Rytmické taneční sólo